امروز: دوشنبه 26 آذر 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

تحقیق معماری

تحقیق معماریدسته: عمران
بازدید: 57 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 55 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 68

بازشو عبارت است از كلیه بازشدگی‌های موجود در پوسته خارجی ساختمان كه جهت به وجود آوردن دسترسی، تأمین روشنایی، دید به خارج، تهویه وتعویض هوا مورد استفاده قرار می‌گیرند مانند انواع درها، نورگیرها، پنجره‌ها و بایم‌وارونه

قیمت فایل فقط 14,300 تومان

خرید

 بازشو

عبارت است از كلیه بازشدگی‌های موجود در پوسته خارجی ساختمان كه جهت به وجود آوردن دسترسی، تأمین روشنایی، دید به خارج، تهویه وتعویض هوا مورد استفاده قرار می‌گیرند. مانند انواع درها، نورگیرها، پنجره‌ها و ...

بایم‌وارونه

عبارت است از بام تخت. بعد از شیب‌بندی واجرای عایق حرارتی درآن‌ها انجام می پذیرد.

بخاربندی

چنانچه از نفوذ بخار آب در پوسته بر اثر اختلاف فشار جزیی بخار آب  در دو طرف پوسته جلوگیری گردد به این عمل بخاربندی می‌گویند.

معیان

معیان سطحی عبارت است از ایجاد قطرات آب بر روی عنصر ساختمانی. میعان عمقی عبارت است از تشكیل قطرات آب در داخل منافذ عنصر ساختمانی به حدی كه به مرز جاری شدن برسد.

نشت هوا

عبارت است از ورود ویا خروج هوا در ساختمان از خلل و فرج‌هایی غیر از محل‌های در نظر گرفته شده جهت تعویض هوا.

هوابندی

عبارت است از جلوگیری از نفوذ هوا از خارج ساختمان به داخل یا نشت هوا از داخل ساختمان به خارج از طریق پوسته ویا درزهای عناصر سازنده آن.

 در اقلیم‌های گرم و خشك، گرم ومرطوب و سرد كوهستانی كه عدم انتقال حرارت از داخل به بیرون و یا بالعكس اهمیت دارد می‌توان  با دو جداره كردن دیوارهای خارجی كارآرایی دیوارها را دو چندان كرد و مقاوم حرارتی آن‌ها را بالا برد. چون هوا عایق مناسبی می‌باشد اساساً هرچه مواد و مصالح ساختمانی متخلخل‌تر باشند در برابر گرما، صوت و الكتریسته عایق‌تر می‌باشند و برعكس هرچه مواد و مصالح به كار رفته توپُرتر و چگال‌تر باشند راحت‌تر گرما و صوت و الكتریسیته را از خود عبور می‌دهند.

اساساً تابش نور به پنجره با زاویه 45 درجه مطلوب باشد. اگر زاویه تابش از این مقدار كمتر شود مقدار اشعه عبور یافته بیشتر می‌شود و همچنین هرچه زاویه تابش از 45 درجه بیشتر شود مقدار  اشعه عبور یافته  از شیشه كاهش می‌یابد. به عبارتی منعكس شده و به داخل وارد نیم‌شود. نفوذ تابش خورشید به  فضاهای داخلی همیشه مضر نمی‌باشد. به خصوص در فصل زمستان از خاصیت گلخانه‌ای شیشه نهایت استفاده را می‌كنند و از تابش خورشید برای گرم كردن فضاهای داخلی ساختمان استفاده  می‌شود. زیرا پنجره‌ها به عنوان یك تله حرارتی عمل می‌كنند. امواج گرمازا را به داخل راه داده و از خروج آن‌ها به بیرون جلوگیری به عمل می‌آورند.

نكته : به اعتقاد متخصصان امر ضوابط زیر موقع طراحی و نصب پنجره ها باید مورد توجه واقع شود:

1- استفاده  از سایه‌بان مفید و مؤثر برای سایه‌اندازی روی پنجره‌ها در فصل تابستان و جلوگیری  از ورود نور مزاحم به داخل ساختمان

2- عدم به كارگیری پنجره‌های وسیع در ضلع شمالی جهت جلوگیری از اتلاف حرارتی  در داخل ساختمان در فصل زمستان

3- استفاده از شیشه‌های دو جداره در پنجره ها برای جلوگیری از تبادل حرارتی  آن‌ها با محیط خارج و عدم تلف شدن حرارت در ساختمان

4- درزبندی وهوابندی پنجره‌ها با استفاده از نوارهای درزبند

5- عدم به كارگیری پنجره‌هایی با ابعاد بزرگ در جهت‌های شرقی- غربی برای جلوگیری  از ایجاد گرمای بیش از حد  در فصل تابستان

لازم به ذكر است كه در حالت كلی نور شرق و غرب نورهای مناسبی نیستند و بسیار آزاردهنده می‌باشند. به همین جهت در طراحی معماری در جهت شرقی و غربی معمولاً فضاهایی را قرار می‌دهند كه نیاز به نور مستقیم ندارند و یا نیاز كمی دارند. مثل انبار، راه‌پله، سرویس بهداشتی و...

نوع بادشكن در جهت وشكل جریان هوا و مساحت منطقه حفاظت شده مؤثر است. در بادشكن‌های توپر و یكپارچه (مثل دیوار) به وجود آمدن پیچیدگی و چرخش هوا در ناحیه فوقانی بادشكن‌ از كارآیی و راندمان آن می‌كاهد.

عوامل فرعی

بجز عوامل اقلیمی ذكر شده در مباحث گذشته (تابش آفتاب، دمای هوا، رطوبت، بارندگی و باد) عوامل دیگری نیز وجود دارند كه در شرایط آب و هوایی هر منطقه تأثیر می‌گذارند. به این دسشته از عوامل، عوامل فرعی گفته می‌شود كه عبارتند از :

1-ارتفاع از سطح دریا

2-عرض جغرافیایی

3- فاصله از  دریا

4-عوامل خاص

5- ارتفاع از سطح دریا

نظر به این كاهش فشار رابطه مستقیمی با ارتفاع از سطح دریا دارد و همچنین تغییرات دیگری چون  افزایش و كاهش رطوبت، نوع و شدت بارندگی متأثر از ارتفاع از سطح دریا می‌باشند، لذا این مورد نیز می‌تواند تغییرات محسوسی را در اقلیم هر منطقه به وجود آورد.

عرض جغرافیایی

در نیم‌كره شمالی هرچه از عرض‌های بالا حركت كنیم اساساً هوا سردتر می‌شود (به این شرط كه عوامل دیگری مثل عوارض جغرافیایی، دریاها، دشت ها، جنگل‌ها و.... وجود نداشته باشند) كه اگر در نقشه‌های جغرافیایی به كشورهایی كه در این طیف قرار می‌گیرند دقت شود درستی مطلب ذكر شده در بالا تأیید می‌شود.

فاصله از دریا

نظر یه این كه یكی از عوامل عمده تأمین رطوبت هر منطقه تبخیر آب دریاها و اقیانوس‌ها است، لذا بدیهی است كه هر اندازه منطقه‌ای به دریا نزدیك‌تر و یا دورتر باشد، در اقلیم آن تفاوت‌هایی به وجود خواهد آمد.

نكته: دو منطقه با اقلیم مشابه دارای آب و هویا و عرض جغرافیایی مشابهی هستند.

عوامل خاص

وجود یك م نبع تولید رطوبت ویا انرژی به صورت عظیم می‌تواند بر شرایط آب و هوایی هر منطقه تأثیر بگذارد. به طور مثال در شهرهای بسیار بزرگ گرمای حاصل از رفت و آمد ماشین‌ها، و یا گرمای حاصل از نیروگاه‌های بزرگ صنعتی می‌تواند بر شرایط اقلیمی تأثیر بگذارد.

اگر ضخامت دو جداره دیوارهای دو جداره یكسان نبود آنگاه با توجه به عملكرد ساختمان باید جای جداره نازك‌تر و ضخیم‌تر را انتخاب كنیم. به طور مثال اگر ساختمان مورد نظر یك ساختمان اداری باشد كه فقط 8-7 ساعت در طول روز كاربردی دارد، بهتر است جداره داخلی نازك‌تر باشد چون سریع سرد وسریع گرم می‌شود. ولی اگر ساختمان مد نظر ما یك ساختمان مسكونی باشد نباید سریع سرد شود پس باید جداره داخلی ضخیم‌تر باشد.

ضخامت قابل قبول لایه هوا به منظور عایق حرارتی در دیوار 10 سانتی‌متر است.

آفتاب‌شكن‌ها

آفتاب شكن‌ها انواع مختلف دارند كه هم می‌توان آن‌ها را در بریون از پنجره نصب كرد و هم در قسمت داخلی. اما در هر دو خالت وظیفه اصلی آفتاب‌شكن، تنظیم میزان نور وگرمای ورودی به داخل ساختمان می‌باشد. آفتاب‌شكن‌هایی كه در قسمت بیرونی پنجره نصب می‌شوند معمولاً با مصالح بنایی ساخته می‌شوند (در گذشته نوع حصیری آن هم متداول بوده است) و آفتاب‌شكن‌هایی كه در قسمت داخلی نصب می‌شوند معمولاً به صورت انواع مختلف پرده می‌باشند. لازم به توضیح است كه آفتاب‌شكن های خارجی در حالت كلی بازدهی بیشتری دارند و استفاده از آن‌ها توصه می‌شود.

نورگیرهای سقفی

عناصری كه به عنوان نورگیر در سقف مطرح می‌باشند استفاده از آن‌ها در مواردی پیش می‌آید كه معولاً نتوانیم از اضلاع مختلف ساختما ن نورگیری كنیم. به طور كلی نورگیرهای سقفی باعث تسریع انتقال حرارت، ورود هوا تازه به داخل ساختمان ورود نور و... می‌شوند.

قیمت فایل فقط 14,300 تومان

خرید

برچسب ها : معماری , architecture , عایق كاری حرارتی , میعان در پوسته ساختمان , عوامل ایجادكننده میعان , توصیه‌های طراحی در اقلیم گرم و مرطوب

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر