امروز: دوشنبه 26 آذر 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

معماری - مزار - تاج محل

معماری - مزار - تاج محلدسته: عمران
بازدید: 48 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 106 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 92

تاج محل مزار ارجمند بانو ملقب به ممتاز محل، همسر پنجمین پادشاه گوركانی موسوم به شاه جهان است ارجمند بانو نوة پسری شخصی به نام میرزا غیاث‌الدین شیرازی بود میرزا غیاث‌الدین شخصی ایرانی بود كه با خانواده‌اش در دورة اكبر، ( سلطنت 14 – 963 ه ق ) به هند رفت و در دربار او به كار اشتغال ورزید و در مدت كوتاهی پیشرفت كرد و عهده‌دار فعالیت‌های مهمی شد

قیمت فایل فقط 14,300 تومان

خرید

« مقدمه »

در ایران، ساختن مزار یكی از شیوه‌های معمول برای بزرگداشت بزرگان مذهبی یا رجال و افراد مهم اجتماعی یا كشوری بود كه به ویژه از دوره ایلخانی به بعد بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گرفت. در دوره گوركانیان هند كه آنان را می‌توان در برخی زمینه‌ها وارث تیموریان دانست، به ساختن مزار برای بزرگان به صورت بارزی توجه شد. در واقع، فرهنگ ساختن مزار و مقبره برای درگذشتگان توسط مسلمین به هند راه یافته است. زیرا پیش از ورود مسلمانان به هند، بسیاری از هندی‌ها اجساد مردگان را می‌سوزاندند و شیوه‌ای برای تجلیل بزرگان خود نداشتند. در این دوران، شماری مزار نیز برای بانوان دربار ساخته شد كه تاج محل یكی از آن‌ها به شمار می آید.

تاج محل در ناحیه واقع در هند شمالی است كه یكی از زیباترین بناهای موجود در جهان می باشد. این بنا توسط امپراتور مغول « شاه جهان » برای همسرش « ممتاز محل » ساخته شده است تا در آنجا مدفون گردد تاریخ شروع ساخت این بنا در سال 1631 میلادی بوده است و خود امپراتور نیز در آنجا بعد از وفات در سال 1666 میلادی دفن شده است. سنگفرش ورودی این بنا زیبا با ماسه سنگ قرمز فرش شده است كه با ورود از دروازه ورودی آن وارد باغی زیبا می‌شویم كه جوی‌های زیبایی از میان درختان سرو به شكل دلربایی عبور می‌كنند در قسمت پایانی این جریان آب روح انگیز « تاج محل » بر روی یك تراس مرمری ایستاده است این شاهكار هنر معماری گنبددار، كه به شكل مربع است در هر ضلع آن یك مناره باریك گنبد زیبای آن را محاط كرده است.

مقبره امپراتور و همسرش یك تالار هشت ضلعی گنبددار است كه دیوارهای آن به شكل بسیار زیبایی با سنگ‌های مرمر كه هنرمندانه حكاكی شده‌اند تزئین شده است.

فصل اول : بنای تاج محل

بخش 1 )  :     تاج محل مزار چه كسی است؟

تاج محل مزار ارجمند بانو ملقب به ممتاز محل، همسر پنجمین پادشاه گوركانی موسوم به شاه جهان است.

ارجمند بانو نوة پسری شخصی به نام میرزا غیاث‌الدین شیرازی بود. میرزا غیاث‌الدین شخصی ایرانی بود كه با خانواده‌اش در دورة اكبر، ( سلطنت 14 – 963 ه ق ) به هند رفت و در دربار او به كار اشتغال ورزید و در مدت كوتاهی پیشرفت كرد و عهده‌دار فعالیت‌های مهمی شد. پیشرفت این شخص در دورة فرزند اكبر، جهانگیر ( سلطنت 1037 – 1014 ه ق ) چنان بود كه به عالی ترین مقام اداری كشور یعنی به منصب صدارت عظمی دست یافتف زیرا جهانگیر با مهرالنساء ملقب به نور جهان، دختر میرزا غیاث‌الدین ازدواج كرد. آصف خان پسر میرزا غیاث و برادر مهرالنساء نیز به عنوان سپهسالار انتخاب شد. ملكه نورجهان از قدرت فوق‌العاده‌ای برخوردار شد و بسیاری از افراد خاندان او در دستگاه سلطنت به كارهای گوناگون اشتغال ورزیدند.

ارجمند بانو فرزند آصف خان و برادرزادة نورجهان، ملكة كشور بود كه با شاهزاده خرّم، فرزند جهانگیر ازدواج كرد و فرزندانی از او به دنیا آورد. شاهزاده خرّم كه مورد بی‌مهری نورجهان واقع شده بود، پس از مرگ جهانگیر تنها با كمك پدر زن خود، آصف خان توانست بر رقبای خود پیروز شود و قدرت را به دست آورد. وی پس از نشستن بر تخت سلطنت با نام شاه جهان شهرت یافت، همسر او نیز به ممتاز محل ملقب شد.

گفته‌اند شاه جهان همسرش را بسیار دوست داشت و در همة سفرها از جمله سفرهای جنگی نیز او را همراه خود می‌برد. در یكی از این سفرهای جنگی كه تقریباً یك سال پس از به  سلطنت رسیدن شاه جهان روی داد و او برای سركوبی حاكم افغانی دكن عازم شد، ارجمند بانو را كه در آن هنگام باردار بود، همراه خود برد. در روزی كه پادشاه در جنگ با سپاه دشمن بود، شنید كه همسرش دچار درد و كسالت سختی شده است، و امیدی به زنده ماندنش نیست، به همین سبب فوراً خود را به نزد همسرش رساند و از او خواست كه هر چه در دل دارد، به او بگوید. وی نیز نكاتی را ابراز داشت كه از قول او چنین نوشته‌اند : « ... شاها گفته و شنیده ما را عفو فرمایند، عنقریب مسافر هستم ... شاها در ایام محبوسی همدرد شما ماندم الحال كه ایزد تعالی پادشاهی نصیب شما كرد و فرمانروایی جهان بخشید ما پر حسرت انتقال می‌كنیم و می‌رویم بنابر آن دو وصیت است، امید كه هر دو قبول شوند. خدیو جهان اقبال نموده استفسار كردند، بیگم صاحب فرمودند كه حق تعالی شما را چهار پسر و چهار دختر داده است برای نام و نشان همین كفایت می كند، چنان نشود كه نسل دیگر از كسی پیدا شود كه با هم جنگ و جدل دارند. وصیت دوم آنست كه برای ما همچنان مكان تعمیر باید كه بر منصه ظهور نایاب و كمال عجیب و غریب گردد. اعلیحضرت هر دو وصیت را به دل و جان قبول فرمودند ... ».

نوشته‌اند كه شدت علاقه‌مندی شاه جهان به همسرش چنان بود كه تمام موی سر شاه جهان در سال دوم فوت همسرش سفید شد. او وصیت همسرش را در نظر گرفت و چنان كه نوشته‌اند در مدت زندگی خود پس از فوت همسرش كه نزدیك به سی و شش سال بود (1040 تا 1076 ه ق ) مجرد ماند و در این مدت دخترش، جهان آرا از او نگهداری می كرد. البته آرزوی ممتاز محل در مورد عدم بروز جنگ میان فرزندانش تحقق نیافت، زیرا اورنگ‌زیب پسر سوم شاه جهان به برادرش داراشكوه كه شخصی ادیب و اندیشمند بود، حسادت می‌ورزید. او پدر را دستگیر و زندانی كرد برادرش را به قتل رساند و خود قدرت را به دست گرفت.

شاه جهان وصیت دوم همسرش ممتاز محل را نیز مورد توجه قرار داد و در همان سال (1040 ه ق ) دستور داد مزاری برای او ساخته شود. بنای مزار در زمینی در كنار رودخانه جمنا شروع شد و هفده سال به طول انجامید تا در سال 1057 ه ق طی مراسمی خاتمه بنای مجموعه تاج محل اعلام شد.

همسر وی در این مدت قصد داشت برای خود نیز آرامگاهی و در كران دیگر رود بر پا كند و این دو بنا را با پلی بهم وصل سازد به نشانة آنكه پیوند او و همسرش از جریان زمان هم درمی‌گذرد قرار بود برخلاف بنا تاج محل كه از مرمر سفید بود آرامگاه شاه از حریر سیاه باشد اما سرنوشت بر این شد كه آرامگاه دوم هرگز بنا نشود و امپراتور در كنار همسرش آرام گیرد.

بخش 2 ) : تاج محل و خصوصیات ظاهری آن

هنگامی كه ممتاز محل درگذشت، امپراتور داغدیده طراحان، مهندسان و استادان را از هند، ایران و آسیای مركزی گرد آورد تا آرامگاهی را بسازند كه آخرین دستاورده معماری مغولان اعظم گردید. در آرامگاه تاج محل جملگی سنت‌های معماری آسیای مركزی، ایران و هند به طور هماهنگ و موزون تلفیق یافته و بیشترین تأكید بر تناسبات هندسی عمارت شده است. این اثر دارای پیشینه‌های چندی از آرامگاه همایون بوده است. وی كه دومین امپراتور گوركانی هند بود به ایران تبعید شد. او در بازگشت به هند، گروهی از هنرمندان ایرانی را با خود به همراه برد. بنابراین شگفت‌انگیز نیست كه تاج محل از الگوهای ایرانی و میراث معماری هندو بهره گرفته باشد.

بنای آرامگاه بر روی دو صفه روی هم قرار گرفته است. صفه اول 374 × 141 و صفه دوم 120 × 120 ذراع است. ساختمان مزار با طرح هشت بهشت طراحی و ساخته شده است. هشت بهشت یا هشت جنة نام نوعی طرح معماری است كه بر اساس آن به طور معمول در وسط نقشه بنا یك فضای مركزی غالباً گنبدی شكل وجود دارد كه از مركز آن چهار محور تقارن عبور می‌كند. در دو طرف شرقی و غربی عمارت مزار، دو ساختمان كاملا همانند به صورت متقارن ساخته شده است. بنایی كه در سمت غرب عمارت قرار گرفته، مسجدی است كه از سه گنبدخانه و سه ایوان تركیب شده است. در جبهه شرقی مزار بنایی مشابه مسجد ساخته شده كه مهمانخانه مجموعه است و در همه خصوصیات كالبدی مانند مسجد است به جز آنكه محراب ندارد و بر روی سنگفرش آن شكل جانماز ایجاد نشده است. در بالای عمارت تاج محل، گنبد امرودی ( گلابی ) شكل قرار دارد كه دو پوسته است. ارتفاع گنبد اصلی از روی صفه بیش از 50 متر است. در چهار طرف گنبد اصلی، چهار عدد طاقی با گنبد كوچك قرار دارد. وجود چهار گنبد كوچك د رچهار سوی گنبد اصلی، سنت و شیوه‌ای است كه آن را در مقبره امیر اسماعیل سامانی د ربخارا می‌توان ملاحظه كرد. بنابراین، خصوصیت مزبور را می‌توان از ویژگی‌های معماری ایرانی دانست.

قیمت فایل فقط 14,300 تومان

خرید

برچسب ها : Architecture , Mazar , Taj Mahal , معماری , مزار , تاج محل

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر