امروز: سه شنبه 4 مهر 1402
دسته بندی محصولات

تحقیق درباره نجوم در 61 ص

تحقیق درباره نجوم در 61 صدسته: فیزیک
بازدید: 10 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 63 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 61

تحقیق دانش آموزی نجوم پروژه نجوم مقاله در باره نجوم فایل ورد نجوم پروژه تاریخچه نجوم فایل ورد نجوم

قیمت فایل فقط 19,500 تومان

خرید

توضیحات :

تحقیق درباره نجوم در 61 صفحه در قالب ورد قابل ویرایش.

بخشی از متن :

تاریخ نجوم

دوره زمین مركزی

دوره كهكشانی

دوره كیهانی

تاریخ نجوم : 1

نجوم دوره اسلامی :

اعراب پیش از اسلام در نجوم محاسباتی و پیش بینی وضعیت افلاك تبحری نداشتند و دانش آنان محدود می شد به جهت یابی از طریق ستارگان و منازلی كه برای ماه معین نموده بودند . بقیه دانش ایشان از نجوم مربوطه به پیش گویی های جوی وطا لع بینی بوده است .

او اخر قرن دوم هجری شروع آشنایی مسلمانان بافلسفه و علوم یونانیان از غرب ، و ریاضیات و فلسفه و عرفان هند وایران از شرق بوده است . خلفای عباسی اهتمام زیادی در حمایت از نهضت ترجمه آثار خارجی داشتند. هر چند به نظر می رسد خلفادر تشویق نهضت ترجمه به دنبال اهداف سیاسی خود بوده اند ، چرا كه با پرداختن به فلسفه یونانی و عرفان شرقی و امتزاج آنها با علوم قرآنی می توانستند داعیان حقیقی خلافت را هرچه بیشتر در حاشیه قرار دهند . ولی دانشمندان آن دوره نه برای قرب به خلفا ، بلكه برای ارزشی كه در علومی مانند نجوم و ریاضیات یافته بودند و همچنین نیاز های كاربردی به نجوم ( برای شمارزمان) و ریاضیات و هندسه ، ذوق و شوق بسیاری نسبت به این علوم در خود احساس می نمودند.

بتّانی یكی از منجمین سخت كوش آن دوره می گوید ، «در نهاد آدمی طبعی وجود دارد كه برای دستیابی به حقیقت اشیاء كوتاهی می كند ، ولی می تواند با سخت كوشی و خویشتن داری مخصوصا به روزگار دراز ، را از میان برد. درستی نظر وبه كار انداختن اندیشه و برد باری بر رسیدن به چیز ها البته هر اندازه دشوار باشد، به طبع آدمی مدد می رساند. و مایه نیكبختی می شود وكمی برد باری و تنبلی و شیفتگی بر خود نمایی در نزد پادشاهان به بهانه اینكه به چیزی دست یافته است كه دسترسی به آن ممكن نیست ، مایه خزلان است . از بزرگترین دانشها از حیث مقام و دلچسب ترین و جانفروزترین علوم كه سخت باعث تیزی فكر و نظر می شود و عقل را پرورش می دهد ، پس از علوم دینی ، كه نداشتن آن بر آدمی روانیست ، علم صناعت نجوم است .»

در آن زمان گفته می شد كه سه دانش وجود دارد. فقه برای دین ، طب برای تن ، ونجوم برای زمان .

مسلمانان در عصر نهضت علمی خود به چیز نیاز مند بودند كه آنان را به پژوهش كامل در مسائل نجومی رهبری كند كتابهایی كه آنان را به اندیشیدن و ملا حظه كردن برانگیزاند وبه رسیدن به شناخت علتهای ظواهر ونمودها تحریك كند ، و شوق دست یافتن به علم نجوم به خاطرجلالت قدرآن ،ونه به خاطرمنافع مادی كه از آن حاصل می شود ، در جان ایشان بیدار كند .از روی خوشبختی به كتابهای یونانیان دست یافتند. از جمله كتاب اصول اقلیدس . كتاب المجسطی بطلیموس كه طریقه تطبیق واستعمال این براهین را در حركت آسمانی و چگونگی رصد كردن و لزوم مداومت براین كار را به ایشان نشان داد.

ارتباط بعضی احكام شریعت با مسائل نجومی سبب توجه بیشتر مسلمانان به شناسایی امور

ابن سینا حدود یا تعریفات با مقدمه مترجم همراه بامتن عربی ،ترجمه محمدمهدی فولادوند،دوم ،تهران انتشارات سروش1366

تاریخ نجوم: 2

تاریخ نجوم رامی توان به سه دوره تقسیم كرد:دوره زمین مركزی،دوره كهكشانی،ودوره كیهانی..آغازدوره اول درتاریخ باستان است وپایان آن درقرن شانزدهم .دوره دوم ازقرن هفدهم تاقرن نوزدهم طول كشیدودوره سوم درقرن حاضرآغازشدوهنوزادامه دارد.

1 ـ دوره ی زمین مركزی :

منجمان نخستین معنقدبودند كه زمین باید در مركز جهان باشد، و فرض می كردند كه خورشید ، ماه و ستارگان به دور زمین ساكن می گردند. علاقه ی آنان كه به معنای امروزی كلمه چندان علمی نبود ، به طور عمده معطوف بود به مسائلی علمی ، به رابطه واقعی یا فرضی رویدادهای اسمانی با حوادث زمینی و به جست و جوی آسمان به خاطر یافتن نشانه هائی از وقایع سعد و نحس .

با وجود این كشف های برجسته ای در این دوران صورت پذیر فت . گاهشماری با دقت زیاد رشد كرد.

دایره البروج ـ مسیر ظاهری خورشید از میان ستارگان ـ به دقت تمام تعریف شد. دوره كامل كسوف و خسوف تعیین گردید . و حتی در قرن دوم پیش از میلاد به حركت محورزمین پی برده شد.

پایان دوره زمین مركزی در قرن شانزدهم با شخصیت بزرگ نیكو لا توس ( 1543 ـ 1473 ) پیوند نزدیك دارد.

ادامه ی نجوم :

ادامه ی دوره كهكشانی : مكمل یكدیكر بودند: تلسكوپ رویت ستارگان را باوضوحی بیشتر ممكن می سازد ، طیف نما نور ستارگان را تجزیه می كند و اطلاعاتی در باره ستارگان در اختیار ما می گذارد . نبوغ . نجوم نیزمانندهرعلم دیگربرای پیشرفت خودنیازمندتلاش مغزهای بزرگی است كه بتواندبینش،تخیل،شهود و نیز دانش زیاد را بر اطلاعات رصدی تطبیق دهند ، یو هانس كپلر ( 1630 ـ 1571 ) و سرایزاك نیو تون ( 1727 ـ 1642 ) كپلر با كشف قوانین حركت سیارات و نیو تون با كشف قانون گرنش عمومی ، در زمره این اندیشمندان بودند .

دوره ی كیهانی :

در این دوره آشكارشد كه كهكشان ستارگانی كه خورشید ما بدان تعلق دارد فقط یكی از كهكشانهای بسیاری است كه برخی بزگترو برخی كوچكتر از كهكشان ما هستند . بخشی زیادی از تحقیقات نجومی نیم قرن اخیربه این كوشش اختصاص داشته است كه تصویری (( كامل )) از جهان به دست آوریم .

تلسكوپ های نوری بزرگتر و نیز تلسكوپ های رادیویی عظیم برای كمك به این تحقیقات ساخته شده اند .

نا بغه ی نظری بزرگی كه در ذهن عامه مردم پیش از همه با این دوره ارتباط داده می شود ، دكتر آلبرت اینشتاین فقید ( 1955 ـ 1879 ) است( هرچند كه او در درجه اول یك فیزیكدان و ریاضیدان بود . )

كیهانشناسی و اختر فیزیك سخت به نظریه نسبیت او متكی هستند . در این دوره ی نجومی است كه ما زندگی می كنیم . وتا پایان آن راه دازی در پیش است .

ادامه تاریخ نجوم :

2 ـ دوره كهكشانی : می توان گفت كه نجوم جدید با این دوره آغاز می شود . كو پر نیكوس نشان داد كه زمین ، نه تنها مركز زمین نیست ، بلكه فقط یكی از سیارات است كه به دور خورشید مركزی می گردد . معلوم شدن كه زمین كه به هیچ روی منحصر به فرد نیست ، سیاره ای كاملا معمولی است كه به طرزی معمولی ، حركاتی معمولی دارد. در حقیقت آشكار شد كه خورشید مركزی خود ستاره ای از ستاره های بیشمار آسمان است ، یكی از میلیون ها ستاره مشابه حول وحوش ماست كه برخی بزرگتر وبرخی كوچكتر از خورشید ، برخی سنگینتر ویرخی سبكتر از آن هستنددر این دوره روش مطالعه پیوسته علمی تر شد وانگیزه اصلی آن میل به شناخت ومهم قوانین بنیادی حاكم بر حكومت اجرام آسمانی وتوضیح چیزهایی كه چشم می دید بود پیشرفتی كه از قرن شانزدهم تا پایان قرن نوزدهم صورت گرفت ، نتیجه تلفیق كارآمدی از رصد های پردامنه ، وسایل پیشرفته وكار نبوغ آمیز علمی بود رصدها اطلاعات وسیعی كه اهمیت بنیادی داشتند با كار سخت رصد كنندگان دقیق ، كه نام بزرگ تیكو براثر (1601ـ1546) درصدرآنان است جمع آوری گردید .

وسایل البته معرفی تلسكوپ به نجوم توسط گالیلوگالیله (1642ـ1546) در 1610، نشانه مرحله مهمی در تكامل علم نجوم به شمار می رود ، همانطور كه اختراع بعدی طیف نمانیز چنین بود .

فهرست اجزای جهان

ستارگان

سحابی ها

سیارك ها

شهاب ها

شهابو ارها

خورشید

منظومه ها

اجزای جهان 2

ستارگان: 3

ستارگان گوی های بسیار بزرگی از گاز بسیار گرم هستند كه به واسطه نورشان می درخشند . در سطح دمای آنها هزاران درجه است ودر داخل دمایشان بسیار بیشتر است در این دماها ماده نمی تواند به صورتهای جامد ویا مایع وجود داشته باشد . گازهایی كه ستارگان راتشكیل بسیار غلیظ تر از گازهایی هستند كه معمولا بر سطح زمین وجود دارند چگالی های فوق العاده زیاد آنها در نتیجه فشارهای عظیمی است كه در درون آنها وجود داردستارگان درفضاحركت می كنند،اماحركت آنهابه آسانی مشهودنیست .دریك سال هیچ تغییری رادروضعیت نسبی آنهانمی توان ردیابی كرد.حتی درهزارسال نیزحركت قابل ملاحظه ای درآنهامشهودنمی افتدنقش والگوی انهادرحال حاضركم وبیش دقیقاهمان است كه هزارسال پیش بود.این اثبات ظاهری درنتیجه فاصله عظیمی است كه میان ماوانهاوجوددارد. با این فواصل چندین هزار سال طول خواهد كشید تا تغییر قابل ملاحضه ای در نقش ستارگان پدید آید : این اثبات ظاهری مكان ستارگان موجب شده است كه نام متداول «ثوابت» به آنها اطلاق شود.

فهرست مطالب :

تاریخ نجوم 1

اجزای جهان 8

ستاره گان 9

پارسك ها 25

ابزار نجوم 25

ماه 27

صورفلكی 44

سیارات 45

نتیجه گیری 56

نظرات وپیشنهادات 57

منابع وماخذ 58

پی نوشت 59

قیمت فایل فقط 19,500 تومان

خرید

برچسب ها : تحقیق دانش آموزی نجوم , پروژه نجوم مقاله در باره نجوم , فایل ورد نجوم , پروژه تاریخچه نجوم , فایل ورد نجوم

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر